Napełnianie balonów
Najpopularniejszą i teoretycznie najprostszą metodą napełniania balonów jest nadmuchiwanie ich powietrzem z płuc. Niestety jest wiele wad takiego rozwiązania. Po pierwsze, już po kilkunastu balonach można dostać zawrotów głowy.
Balony nadmuchiwane powietrzem, a raczej wydmuchiwanym z płuc dwutlenkiem węgla opadają na ziemie pod ciężarem materiału z jakiego wykonany jest balon.
Balony najlepiej wyglądają gdy się unoszą w powietrzu, szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach, gdy szybują pod sufitem jako ozdoby. Aby balony się unosiły należy napełnić je helem. I tu najczęściej pojawia się problem. Ile helu potrzeba do napełnienia balonu, po jakim czasie balon zacznie opadać i jak ten proces opóźnić?
Czas latania balonu
Czas latania balonu jest uzależniony głównie od temperatury i ogólnych warunków atmosferycznych lub warunków otoczenia w pomieszczeniu. Co ciekawe, aby wydłużyć nawet kilkukrotnie czas latania balonu napełnionego helem, należy zastosować roztwór o nazwie hi-float. Jest to roztwór, dzięki któremu hel w balonach utrzymuje się nawet do kilku tygodni. Jak wiadomo, gęstość helu jest około siedmiokrotnie niższa od gęstości powietrza. Natomiast powierzchnia balonów, nawet lateksowych nie jest idealnie szczelna, przez co hel powoli lecz systematycznie ulatnia się przez całą powierzchnię balonu. Zastosowanie roztworu hi-float na powierzchni balonu, uszczelni ją i spowolni proces ubywania helu.
Ilość helu w balonie
Jak już wiadomo, ilość helu jaki trzeba wpompować do balonu uzależniony jest od jego wielkości. Średniej wielkości balon okrągły, o średnicy 11 cali (około 30 centymetrów) potrzebuje około 0,0141 metra sześciennego helu. Aby obliczyć ile helu jest potrzebne do napełnienia typowego balonu w kstałcie kuli trzeba znać jego średnicę. Znając objetośc kuli o danej średnicy można szacować zapotrzebowanie na hel do balonów.
Długość latania takiego balonu bez użycia mieszanki hi-float to około 12 godzin w przypadku balonu o kolorze pastelowym. Balony metaliczne są nieco cięższe i mniej rozciągliwe od balonów pastelowych. W związku z tym, do ich napełnienia potrzeba nieco większej ilości helu, a ich czas lotu jest krótszy - około 10 godzin. Balony mniejsze, o średnicy kilkunastu centymetrów nie będą latać. Masa balonu nie pokryje się z wypornością helu wtłoczonego do wnętrza o niewielkiej powierzchni. Jedna butla helu o pojemności 3.5 metra sześciennego wystarczy na napompowanie około 250 balonów o średnicy 30 centymetrów.
Balony foliowe
Nieco inaczej wygląda to w przypadku balonów foliowych. W tym przypadku zastosowanie roztworu hi-float nie jest konieczne. Nylon, z którego wykonane są balony, jest materiałem o większej gęstości, dzięki czemu hel nie ucieka z wnętrza tak szybko. Ilość helu potrzebna do napełnienia takiego balonu jest minimalnie większa, ze względu na gabaryty balonu. Mniejsze balony foliowe nie nadają się do napelniania helem, ponieważ są za ciężkie. W związku z tym należy wybierac większe, ktore mają siłą rzeczy większe zapotrzebowanie na hel.
Niewątpliwa zaletą tych balonów jest to, żę czas latania balonu foliowego jest dłuższy i wynosi od 7 dni do niemalże miesiąca w przypadku balonów o kształcie zbliżonym do sferycznego.
Ilość helu potrzebna do napełnienia balonów foliowych nie jest już tak łatwa do oszacowania jak w przypadku kulistych balonów lateksowych. Balony foliowe produkowane sa w różnych, wymyślnych kształtach i każdorazowo należy sprawdzać ich zapotrzebowanie na hel. Takie wartości powinny byc podawane w specyfikacji producenta.