Na jaką wysokość uniesie się balonik z helem ?
Po wypuszczeniu, balonik z helem zaczyna się unosić bardzo szybko. Wraz ze wzrostem wysokości lotu powietrze robi się coraz rzadsze i lżejsze - wyporność balonika spada ale nadal się wznosi.
Dopiero na wysokości około 8 kilometrów nad ziemią, gdzie gęstość powietrza jest bardzo niska, balonik wypełniony helem jest niemal na równi, jeśli chodzi o wagę, z powietrzem i nie wzbija się wyżej. Następnie pod wpływem temperatury balon rozlatuje się.
Balony unoszące się w powietrzu stanowią tzw. statki bezzałogowe. Efekt wypuszczania balonów do nieba jest napewno efektowny, jednak w pewnych sytuacjach może być niebezpieczny. Może zakłócić ruch lotniczy jeżeli balonów jest dużo a szczególnie kiedy do balonów doczepione są elementy np. papierowe czy foliowe które mogą być wykrywane przez przyrządy obsługujące lotniska lub w obszarach gdzie przebiegają korytarze powietrzne ruchu lotniczego.
W przypadku planowania wypuszczenia balonów w powietrze należy skontaktować się z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej - na formularzu podajemy miejsce i czas planowanego wypuszczenia balonów, dzięki temu służby powietrzne nie zidentyfikują naszych ozdób jako niebezpieczeństwa, a jeżeli wypuszczenie mogłoby spowodować jakieś zagrożenia zostaniemy o tym poinformowani i pokaz trzeba będzie przesunąć lub z niego zrezygnować.
We większości przypadków realizacja eventu wypuszczania balonów do nieba jest dopuszczana do realizacji. Zgłoszenia są rozpatrywane w ciągu 10 dni.