Co zrobić ze zużytą butlą jednorazową?

W przypadku wyboru butli wymiennych z helem, które po zużyciu helu należy zwrócić w punkcie gdzie butlę odbieraliśmy - nie ma problemu z utylizacją butli.


Natomiast w przypadku zakupu butli jednorazowych pojawia się kwestia:

  • Co zrobić z butlą po helu?
  • Gdzie ją w sposób bezpieczny jak i ekologiczny wyrzucić?
  • Czy metalową butle po helu do balonów można po wykorzystaniu po prostu wyrzucić na śmieci?

O ile zgodnie z obecnie panującymi zasadami selektywnego gromadzenia odpadów nie można butli jednorazowej po prostu wyrzucić na śmietnik - o tyle pozbycie się niepotrzebnej już, pustej butli nie jest problematyczne.

W skrócie: butlę jednorazową po zużyciu można wyrzucić na złom.

Producent zaleca po całkowitym opróżnieniu butli odkręcić główny zawór i spuścić ewentualny hel z gumowego reduktora.
Gumowy reduktor po spuszczeniu ewentualnej resztki gazu należy odkręcić i wrzucić do pojemnika z plastikiem i metalami. Sam zbiornik wyrzucić na złom.

„Na złom” - czyli zależnie od możliwości można butlę:

  • umieścić w pojemniku przeznaczonym na złom,
  • zależnie od zasad panujących w miejscu, którym mieszkamy można butlę zostawić w wyznaczonym miejscu - podczas odbierania śmieci nietypowych,
  • zostawić w punkcie zbierania złomu metalowego - nie ponosimy za zdanie złomu żadnej opłaty, nawet zarobimy kilka groszy.

Jeżeli będziemy korzystać z punktu przyjmowania złomu butli nie musimy specjalnie przygotowywać do zezłomowania. Na butli znajduje się zabezpieczenie, które należy wskazać pracownikowi w punkcie zbierania złomu - aby usunął, jeżeli korzystają Państwo z pojemnika na złom zabezpieczenie należy wybić samemu. W tym celu należy poszukać na wierzchniej części butli okrągłego zabezpieczenia i po upewnieniu się, że w butli nie ma już helu - za pomocą najprostszego śrubokręta środkową część zabezpieczenia należy podważyć celem rozszczelninia pojemnika.

Jeżeli mieliby Państwo problem z pozbyciem się pustej butli - można odesłać ją na własny koszt do nas - z tej opcji korzystają czasem klienci instytucjonalni, zlokalizowani w biurowcach niewyposażonych w pojemniki do selektywnej zbiórki śmieci. Tak sytuacja zdarza się coraz rzadziej z uwagi na prowadzone proekologiczne działania ułatwiające nam w łatwy sposób pozbycia się niepotrzebnych rzeczy.

Jest jeszcze jeden - dosyć zaskakujący pomysł na to, co można zrobić ze zużytą butlą po helu a dokładniej, co zrobić ze zużytej butli.

Jeżeli jesteśmy ultra ekologiczni, wyznajemy filozofie „zero waste” lub drzemie w nas duch majsterkowicza lub...muzyka lub...praktykujemy medytację - pusta butla po helu daje jeszcze niespodziewaną możliwość. Mianowicie - artyści (bo tak trzeba ich nazwać) przerabiają butle na instrumenty muzyczne - bębny - gongi zwane tank drums. Zamieniają oni - czasem w dosyć prosty sposób, czasem w dalece wyszukany sposób pusty pojemnik po helu w instrument czy wręcz dzieło sztuki. Dają drugie życie metalowemu śmieciowi - przeistaczając starą butle w cacko pokryte pięknymi malowidłami, wydobywające z siebie po uderzeniu cudowny, głęboki, wibrujący dźwięk.
Jeżeli zainteresowała Państwa ta forma „utylizacji butli po helu” poniżej linki: