Sterowce na hel

Obecnie balony znalazły swoje zastosowanie również na rynku reklamowym. Duże balony reklamowe unoszące się w powietrzu wzbudzając zainteresowanie wśród klientów. Równie ciekawie prezentują się duże, kilkumetrowe sterowce napełnione helem.

Sterowiec - z definicji jest to statek powietrzny zbudowany z balona wyposażonego w śmigło i ster. Za unoszenie się statku w powietrzu odpowiadał gaz w balonie - wodór lub hel, śmigło napędzało sterowiec. Najpopularniejsze sterowce, nazwane od nazwiska swojego wynalazcy - zeppeliny wyposażone były w szkielet który trzymał kształt balonu nośnego wypełnionego gazem.

Obecnie popularne są mini wersje sterowców bezzałogowych przeznaczone do celów reklamowych. Zdarzają się oczywiście firmy inwestujące w duże załogowe sterowce, jednak ze względu na koszty takich inwestycji pozwolić mogą sobie na to tylko duże koncerny i niestety takich statków na Polskim niebie nie mamy okazji oglądać często. Niemniej mniejsze bezzałogowe jednostki i mini sterowce posiada wiele marek i dumnie prezentuje w celach promocyjnych.

Rynek sterowców oferuje klientom sterowce na hel w różnych rozmiarach i różnych kształtach.

Zależnie od pomysłu i miejsca ekspozycji stosowane są sterowce na uwięzi oraz sterowce RC sterowane zdalnie. Jest to niezwykle atrakcyjna i zwracająca uwagę reklama jak i zabawa.

Sterowce na hel cumuje się i dzięki helowi balon taki unosi się w miejscu jakim jest zakotwiczony. Można także sterowiec wyposażyć w napęd i zestaw RC - wtedy nośnik reklamy unosi się i może się przemieszczać. Sterowce reklamowe na hel można wykorzystywać na zewnątrz jak i w pomieszczeniach. Sprawdzają się w halach wystawienniczych, sportowych i podczas dużych imprez masowych np. koncertów. Użytkowanie sterowców na hel na zewnątrz jest popularne jako element promocyjny jak i lokalizujący firmę czy stoisko wystawiennicze. Sterowce na hel zwracają uwagę a dzięki dużej powierzchni nadruku mają duży potencjał promocyjny.

Jak napełnić sterowiec?

Do napełniania sterowców ze wzglądów bezpieczeństwa nie używa się wodoru. Hel będąc gazem niepalnym, niewybuchowym i neutralnym dla człowieka jest dla tego zastosowania idealny. Ile helu potrzeba do napełnienia sterowca? Napełniając sterowiec reklamowy helem należy sprawdzić jakie są wymagania objętościowego danego sterowca i przewidzieć ilość helu potrzebną na dopełnianie balonu podczas ekspozycji. Średni procent ubytku helu jaki podawany jest przez producentów to 3 - 5 % na dzień. Należy to przewidzieć podczas określania zapotrzebowania na hel do sterowca.

Koszty sterowców na uwięzi i sterowców zdalnie sterowanych sa bardzo różne - cena uzależniona jest od wielkości, wybranej technologii wykonania balonu czy strowca, skomplikowania kształtu i nadruku.