Chińskie lampiony

Cóż to takiego? Pod tą tajemniczą nazwą kryją się papierowe lampy pochodzące z Chin. Wyglądają trochę jak mniejsze odpowiedniki dużych balonów na gorące powietrze.

Zasada działania jest niemal identyczna. Lampiony te łączą właściwości latawca, balonu z helem, sztucznych ogni i klasycznych lamp. Wypuszczone w powietrze potrafią wzbić się na wysokość nawet kilkuset metrów tworząc przy tym niesamowity obraz na niebie.

W przypadku większej ilości lampionów, efekt na niebie jest lepszy niż w przypadku pokazu sztucznych ogni. Lot lampionu trwa około 20 minut. W momencie zużycia paliwa, którym jest specjalna spalająca się kostka, lampiony opadają na ziemię. Lampiony wykonuje się ze specjalnego, bardzo lekkiego chińskiego papieru.

Niesamowity efekt wizualny skłania do chętnego sięgania po chińskie lampiony. Niestety w niewielu miejscach mozna takie lampiony bezpiecznie wypuszczac w powietrze. Płonacy lampion unoszący się i opadający w niekontrolowany sposób może spowodować pożar. Jeżeli lampion nie osiągnie odpowiedniej wysokości może jeszcze na etapie spalania paliwa mieć kontakt z materiałem palnym i spowodowac zajęcie sie ogniem np. dachu. Wypuszczanie chinskich lampionów musi odbywać sie w miejscach gdzie uzyskamy zezwolenie odpowiednich służb i wypuszczenie lampionów nie dprowadzi do powstania szkód.