Balony lateksowe

Lateks naturalny jest bardzo plastycznym tworzywem, a balony wykonane w 100 procentach z lateksu są o wiele bardziej wytrzymałe.

Ponadto balony lateksowe można nadmuchiwać do wiele większych rozmiarów niż te, które wykonano z innych tworzyw. Kolejną zaletą balonów lateksowych jest struktura ich powierzchni. Struktura lateksu jest bardzo gęsta, dzięki czemu balony wykonane z tego tworzywa mogą unosić się w powietrzu.

Biodegradacja

Lateks jest to substancja naturalna i pozyskana z natury. Materiał z jakiego wykonane są balony lateksowe ulega biodegradacji. Co to oznacza? Proces degradacji balonu lateksowego rozpoczyna się niemal natychmiast po jego powstaniu. Pierwszym stadium degradacji jest utlenianie. Lateks ulega utlenianiu, czyli reaguje z tlenem w powietrzu. Proces ten doprowadza do matowienia balonów, utraty kolorów aż w końcu doprowadza do całkowitej biodegradacji.

Oczywiście wystawienie balonu na działanie słońca i wilgoci jeszcze przyspieszy ten proces, jednak drobne mikroorganizmy nawet w ciemnościach atakują powierzchnię balonu.

Dla porównania, proces biodegradacji balonów lateksowych trwa tyle co rozkład liści dębu w naturalnych warunkach. Sprawia to, że balony lateksowe są nieszkodliwe dla środowiska. Jednak w celu zabezpieczenia samych balonów, należy je przechowywać w chłodnym i zaciemnionym miejscu, najlepiej w zamkniętym pudełku.