Bezpieczne użytkowanie balonów

Czy balony mogą być niebezpieczne?

Odpowiednio użytkowane balony nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia lub życia człowieka. Mimo to, producenci często ostrzegają przed możliwością uduszenia się, uszkodzenia skóry lub słuchu. Ostrzeżenia szczególnie dotyczą dzieci, które mogą zadławić się lub nawet udusić uszkodzonym balonem. Wydaje się to mało prawdopodobne.

Jak niegroźny balon może zrobić komukolwiek krzywdę? Niestety jest wiele możliwości.

Na przykład pompowany balon może w pewnym momencie eksplodować, a szczątki balonu mogą uszkodzić skórę dziecka.

Wtłaczane powietrze przez dziecko może w pewnym momencie cofnąć się z powrotem do płuc dziecka powodując udławienie się lub uduszenie wydychanym dwutlenkiem węgla.

Zagrożenie stanowią również balony wypełniane helem. Wdychanie helu może i jest zabawne, gdyż powoduje zmianę barwy głosu, może być jednak bardzo niebezpieczne.

Na każdym opakowaniu balonów powinny być odpowiednie informacje dotyczące środków bezpieczeństwa.

Przede wszystkim, dzieci bawiące się balonami powinny być pod opieka osób dorosłych, natomiast nienapompowane balony powinny być przechowywane w miejscach niedostępnych dla dzieci. Balony uszkodzone od razu powinny być wyrzucane.

Innym zagrożeniem może być uczulenie na lateks. Co prawda alergia tego typu występuje jedynie u niewielkiego procenta populacji lecz może być bardzo groźna. Reakcją organizmu na naturalny lateks mogą być zarówno delikatne reakcje skóry i drobne podrażnienia, jak i ostre objawy, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci.

Rozwiązaniem problemu alergii po kontakcie z balonami z lateksu zaczęły być produkowane po latach siedemdziesiątych balony z tworzyw syntetycznych - np. balony z microfolii. Metalizowane balony o przeróżnych kształtach i kolorach nie niosą zagrożenia alergicznego, dzięki czemu każdy może mieć kontakt z tego typu balonami, bez względu na swoją alergię.